środa, 21 listopada 2018

Leśne poszukiwania


Dział ten powstał z przeznaczeniem na wszelkie informacje związane z poszukiwaniami w Lasach Państwowych.
Znajdziecie tu zarówno aktualności, wzory dokumentów,porady jak przygotować wniosek oraz niezbędną wiedzę jak zachowywać się w lasach.
Jednym zdaniem wszystko to co potrzebne by z powodzeniem realizować swoją pasję poszukiwawczą w lasach nie szkodząc i nie nadużywając gościnności gospodarza.

Co się wydarzyło ?:

W ubiegłym roku w Lasach Państwowych rozpoczął się pewien bardzo istotny dla poszukiwaczy proces ;
Zauważono,że od 1991 r., czyli momentu wejścia w życie ustawy o lasach zmieniły się znacząco preferencje i potrzeby społeczne.
Chcąc umożliwić swobodne korzystanie z terenów leśnych Lasy Państwowe podjęły współpracę z przedstawicielami stowarzyszeń zrzeszających miłośników survivalu, bushcraftu,czy eksploracji
W rozmowach z LP brali udział doświadczeni poszukiwacze i świeżo powstały Polski Związek Eksploratorów.
Super. W końcu mieliśmy okazję opowiedzieć o swoim hobby i pokazać,że umiejętne i bezpieczne realizowanie swojej pasji w żaden sposób nie zagraża lasom. Udział Lasów Państwowych w tych rozmowach najlepiej oddają słowa Pani Anny Pikus:


    Kluczową rolę odegrał nasz Wydział Prawny no i sama wola kierownictwa LP by temat uregulować. Niemałą rolę odegrali pracownicy Lasów, którzy tak jak Państwo są pasjonatami poszukiwań. [ ] Zależy nam na tym, by kwestie poszukiwań w lasach przysparzały jak najmniej wątpliwości i były źródłem satysfakcji z realizowania pasji dlatego z optymizmem patrzymy na dalszą współpracę ze środowiskiem poszukiwaczy. A że będzie dobra, nie mam najmniejszych wątpliwości „

    Rozmowy z LP zaowocowały Zarządzeniem GDLP w nowej przychylnej dla poszukiwaczy formie.
Zarządzenie napisane jest w dość zwięzły i przystępny sposób i nie powinniśmy mieć większych problemów ze zrozumieniem poszczególnych paragrafów.
    Jednak na wstępie należy podkreślić, że dokument wydany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jest Zarządzeniem, w żaden sposób nie zmienia Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Z tego względu cały czas obowiązuje art. 30 tej Ustawy, czyli ostateczna decyzja co do zgody należy do nadleśniczego, ale będzie się można od niej odwołać a odmowa będzie wymagała stosownego uzasadnienia.
    Dla Lasów Państwowych najważniejszymi zapisami są te mówiące ,że to wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i osób trzecich w trakcie prowadzonych przez siebie działań. Istotne też są wszystkie punkty określające warunki poszukiwania w lesie. Stosowanie się do nich pozwoli nam niewątpliwie cieszyć się dobrą i długą współpracą z nadleśnictwami. Wkrótce przybliżony projekt „ Vademecum leśnego poszukiwacza”.
    Dla poszukiwaczy najistotniejszym osiągnięciem tego zarządzenia jest punk mówiący co zgoda nadleśniczego zawiera:
    Par.7 ust.2. Zgoda na udostępnienie gruntu nie jest równoznaczna ze zgodą na prowadzenie poszukiwań zabytków i badań archeologicznych w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
    Oraz
    Par.7 ust.1 punkt 10.W wypadku badań archeologicznych,informację o konieczności uzyskania stosownego pozwolenia właściwego konserwatora zabytków ,które wnioskująca strona musi przedstawić nadleśnictwu przed rozpoczęciem prac.
    Te dwa zapisy są dla nas kluczowe. Do tej pory nadleśnictwa odmawiały poszukiwaczom korzystania z gruntów leśnych powołując się głównie na brak stosownego pozwolenia z WKZ. Było to oczywiście wielkim nieporozumieniem,ponieważ nigdy nie było możliwości takie pozwolenie uzyskać bez uprzedniej pisemnej zgody właściciela/zarządcy terenu. Jednak nadleśniczowie często nie byli świadomi tych przepisów ,nie mieli odpowiednich narzędzi i wytycznych . Teraz te dwa wspomniane zapisy będą dużym ułatwieniem w przypadku gdy nadal nadleśniczowie będą z przyzwyczajenia powoływać się na nieistniejący tak naprawdę wymóg.
    Jakie błędy są najczęściej popełniane przez samych poszukiwaczy? Na dzień dzisiejszy mało jest od poszukiwaczy,danych na temat odmów już po wejściu w życie nowego zarządzenia. Niechętnie dzielicie się swoimi doświadczeniami a szkoda. Ten dział służy właśnie do tego. Piszcie ,pytajcie.
    Z niewielkiej ilości materiałów jakie mamy można wywnioskować,że najczęstsze błędy dotyczą błędów formalnych we wnioskach. Chodzi głównie o brak wszystkich danych jakie są określone przez zarządzenie. Poza tym poszukiwacz powinien umieć określić,czego zamierza szukać? Jeśli poszukujesz zabytków napisz to ,jeśli poszukujesz meteorytów,czy śladów II WŚ też to napisz. Nie pisz w uzasadnieniu,że poszukujesz przedmiotów metalowych bo możesz się kojarzyć nadleśniczemu bardziej ze złomiarzem niż prawdziwym pasjonatem hobbystą a to na pewno nie wzbudza zaufania. Częstym błędem we wniosku jest zbyt krótki czas przyjęty przez poszukiwacza na prowadzenie poszukiwań. Zważywszy na to ,że na odpowiedź nadleśniczego czekamy najczęściej 30 dni i na ogół trzeba jeszcze coś uzupełnić lub odwołać się od odmowy często się zdarza ,że zanim w ogóle dojdziemy do jakiegoś porozumienia kończy nam się wnioskowany czas. Nie ma sensu zatem wnioskować o 3 miesiące poszukiwań . Określmy od razu rok czy nawet dłużej,bo nie ma ograniczeń czasowych w zarządzeniu. Częstym błędem jest brak zaznaczenia interesujących nas obszarów na załączonych mapach (nie wystarczy podać numeru działek trzeba je też zaznaczyć na mapie). Niepotrzebnie podajemy szczegóły dotyczące naszych wykrywaczy i szpadli. Leśniczy chce jedynie wiedzieć czy będziesz poszukiwał za pomocą jakiś dużych urządzeń i czy przypadkiem zamiast szpadelka nie użyjesz koparki. W związku z tym należy padać tylko rodzaj sprzętu a nie markę czy model.
    Udostępniony wzór powinien Wam pomóc napisać wniosek poprawnie w 10 punktach bez pisania zbędnych szczegółów i elaboratów.
    A jakie błędy popełniają sami nadleśniczowie w odmowach na nasze wnioski ? Pierwsza sprawa to często przekraczają 30-dniowy czas określony w zarządzeniu na odpowiedź. Następnym błędem,który nie powinien mieć miejsca jest odmowa w oparciu o brak uprzedniej zgody WKZ na poszukiwanie zabytków. Nie ma to uzasadnienia ani w zarządzeniu DGLP ani w rozporządzeniu MKiDN. A ostatnim błędem jest odmowa bez podania konkretnego uzasadnienia.
    Co można zrobić ze źle umotywowanymi odmowami ? Pisać do skutku zachowując ciągłość korespondencji Co prawda teoretycznie zarządzenie nie określa takiego trybu odwoławczego dla wniosku ale mimo to należy to zrobić...c.d.n
                                                                                                                                            Brzeginia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz